ציונות וטבע בעמק החולה ובגולן

< חזרה לטיולים בצפון הארץ

חוויות המזומנות לנו ביום הראשון:

טיילת נחל ציפורי היא אחת היפות בארץ.  טיול מונגש וקסום מכפר ראס עלי אל טחנת הנזירים, לצד הנחל הזורם… הטיילת היא חלק משביל הסנהדרין.

בחורבת דרדרה – נעסוק בסיפורה הכואב הלא מוכר.

נראה בכפר סאלד – פסלי גרוטאות חקלאיות,

 בגן הצפון נערוך ארוחת צהריים עצמאית.

נבקר ב"שביל הנהר הנעלם" ,  נגיע אל האתר הדרוזי "נבי יהודה".

נפגוש שם אחד מאנשי המקום אשר יוסיף גם את סיפורו האישי.  נבקר באנדרטה לאסון המסוקים ונקנח בתצפית מהפנטת ממשגב עם, ונבין דרכה את סיפורו של גבול הצפון: – איך נקבע הגבול ? איך זה השפיע עלינו ?

  לאחר השקיעה נגיע אל המלון .

חוויות היום השני :

נפתח את הבקר בסיור בחלק הצפוני של המושבה מטולה. נלך רגלית אל טיילת נחל עיון. נעצור ליד מבנים, אנדרטאות וסיפורים משמעותיים.

לאורך הדרך נביט מלמעלה במפלי התנור  נדבר על בריחת לישנסקי ועל הברחת העולים  מעיראק.  נכנס (בכניסה התחתונה) למבט אל מפל התנור השופע זרימה !

 ליד האריה של תל חי, נכיר את הזוית הערבית והבלתי מדוברת של הסיפור.

נסייר בקרית שמונה הלא-מוכרת :

 נבקר בארמון של משפחת אל-יוסף,  ב"פארק הזהב" – מעיין ונחל  בלב  קרית שמונה. דרכו נכיר את תולדות מעברת חלסה והעיר הצפונית. אשחק דמויות מיוחדות שיספרו על הימים הראשונים במעברה, ועל מפח הנפש במפגש עם הישראלים הותיקים.

לאחר ארוחת צהריים עצמאית ב"ביג" קרית שמונה,   נמשיך אל גשר יוסף. נרד להתהלך לצד הירדן בטיילת  עמי.  נלך לאורכה עד מפל קטן.  ניווכח שיש סיבה לקרוא לירדן –"נהר".

בדרכנו אל הרי נפתלי – אספר על מכרות הברזל שכמעט והפכו את ישראל למיליונרית… ועל האכזבה הגדולה.

 לסיום היום והטיול – נבקר ביקב נעמן, מן המשובחים בארץ, נטעם יינות, נשמע את סיפורם של רמי ובטינה, נבקר בביתם ובו נראה פסלים שיצרה בטינה ונשמע מהי ארכיטקטורה גלילית, כשלמרגלותינו – נוף עוצר נשימה, ממרומי  רמות נפתלי לעבר עמק החולה. 

דילוג לתוכן