“עיר קטנה ואנשים בה מעט” – נוה צדק הקסומה

< חזרה לטיולים בתל אביב – יפו

נתחיל את הסיור במושבה האמריקנית, עם אנשים דתיים מאד ומוזרים אשר החליטו לבוא אל הארץ השוממה – פלשתינא, ולהתחיל כאן מושבה חקלאית. מה  יש להם לחפש כאן ?  בגן הברון הנחבא בצנעה נפגוש את ידידתו הצעירה – המיילדת אולגה חנקין – אישה חזקה ומרתקת.

בכנסיית עמנואל האבנגלית נפתח את הסיור ב”מרש החתונה” (בלי תשלום אך מצפים לתרומה).

נכנס לביקור בבית משוחזר מן המושבה האמריקנית .

נצא משם אל גשר הרכבת שנבנה לכבודו של אדון שלוש בשכונת נווה צדק. מיהו, אם כן, האדון היהודי שהאמפריה העות’מנית מכבדת כל כך? נשמע סיפורי אהבה מבית משפחת שלוש,  איך נולדה ההתיישבות העברית הראשונה מחוץ לחומות יפו, ולמה זה כל כך מפחיד לצאת מן החומות.

נעצור ליד בית הסופרים – הוא מוזיאון נחום גוטמן. נשמע על דבורה בארון – אישה מיוחדת ואמיצה, בת העלייה השנייה ועל נחום גוטמן שיצר לנווה צדק את דמות גן העדן החלומי של התודעה הישראלית. אגב… מה  לחש גוטמן למאדאם המצרית באוזן, והאם “יצא גבר” מכל הסיפור…?

ליד בית רוקח נשמע על לאה מג’רו מינץ – ציירת (כמעט עיוורת) ופסלת בקרמיקה שעבודותיה מתייחסות לנשים מזווית ראייה מאד שונה מהמקובל.

בקולנוע עדן, “יחכה לנו”  מושל יפו עם סיפור על הדינמו של הסינמטוגרף.

ליד ביתו של ש. בן-ציון – אביו של גוטמן, נשמע מה גרם למשוררנו הלאומי ביאליק לטפס על גג הבית ומדוע הוא “זכה” למטר של עגבניות ממעריציו…

נשמע מי הייתה סוזן דלל ומה היה הבניין המיוחד המשמש את להקת בת-שבע כיום.

משך הטיול:  3 – 4 שעות.

מלווה בשירון .

מומלץ : כסאות ניידים.

המלצה:

טלי שלום רב,

לא יכולתי להתאפק מלכתוב לך.

טיילתי הרבה בארץ ובחו”ל אך היום הרגשתי אחרת.

נווה צדק הפכה עבורי בן רגע למה שהיה בה פעם. הצלחת דרך השירה המשחק, ה-ח’ וה- ע’, תנועות הגוף וקולך הערב להחזיר אותי לתל אביב של פעם למרות שאני ירושלמית בכלל. לאורך כל הסיור עמדתי לצידך הבטתי לתוך עינייך ונהניתי מכל רגע.

רק רוצה לומר לך תודה רבה ואני אשמח לטייל או לסייר אתך.

בברכת שבוע טוב והמשיכי לטייל ולהעביר את הידע הרב שלך המתובל ופיקנטי לטעמי לעוד שנים רבות!

 אילונה הדר קורז

דילוג לתוכן